Zpět

Návod - Jak potopit projekt

Představte si, že jste v situaci, kdy máte získat obrovskou zakázku - softwarový projekt, který dokáže odbavit pouze špičkový tým odborníků. Jak budete postupovat, abyste projekt co nejvíce potopili?

 1. Jako manažera projektu zvolte člověka, který nemá žádnou zkušenost se softwarovým vývojem. Tento člověk bude definovat technické priority projektu a dosazovat na jeho pozice lidi.

 2. Tým slepte z lidí, kteří spolu nikdy předtím nespolupracovali, každý je z jiného kouta republiky, nikdy se neviděli a nikdy ani nespolupracovali pod stejným managementem.

 3. Na setup projektu ve specifické technologii si najměte člověka, který v oné technologii nikdy nedělal a jeho největší zkušenost je dvoutýdenní kurz v této technologii těsně před startem projektu.

 4. Různé členy týmu v průběhu projektu opakovaně odebírejte a zase přidávejte, protože není jisté, jestli bude rozpočet.

 5. Slibte zákazníkovi nerealistické termíny a pak své developery nuťte pracovat nesmyslné přesčasy, ačkoliv stejně víte, že termíny nemůžete nikdy stihnout.

 6. Rozdělte projekt mezi dvě firmy, které mezi sebou odmítají komunikovat a navzájem si hází klacky pod nohy např. tak, že jedna z nich nebude dodržovat dohodnuté definice a bude oddalovat nasazení funkcionality, na které závisí funkčnosti té vaší.

 7. Kvůli nedodání funkcionality první firmou udělejte polovinu svého projektu jako demo - falešnou funkcionalitu, kterou následně zahodíte (a s ní několik měsíců vývoje), když druhá firma funkcionalitu konečně dodá.

 8. Nepište testy, není na ně čas. Je třeba opravovat bugy, které by nevznikly, kdyby byly napsané testy.

 9. Dev Ops a další nezbytnosti používejte ve free a velmi omezené verzi, čímž zdržujte developery, jejichž čas je mnohem dražší než zakoupení placené verze onoho devops.

 10. Neptejte se zákazníka, jak má jeho software vypadat. Naprogramujte ho. Pak mu ho ukažte. A pak ho celý předělejte, když zjistíte, že to tak zákazník nechtěl.

 11. Kašlete na kvalitu kódu. Nedělejte code review. Nepište null checky. Až bude třeba refaktorovat, nejspíše už stejně budete dělat na jiném projektu.

Ano, toto všechno jsem zažil. A světe div se, daný projekt nakonec stejně začal fungovat. Protože si developeři vůči managementu (a občas i vůči zákazníkovi) prosadili svoje. Pokud pokazíte vše co jde, ale alespoň polovinu developerů v projektu máte kvalitních - a nejen kvalitních, ale především se musí jednat o lidi, kteří jsou si svých kvalit vědomi a umí si prosadit své - projekt nakonec může fungovat.