Virtuální peníze, skutečná hodnota
Pokud je Bitcoin podvod, jak je možné, že Bitcoin přijímá Microsoft, Shopify nebo třeba Alza – největší český e-shop. Pokud ale teda doopravdy má hodnotu, kde se ukrývá? Čím je podložená? Není Bitcoin jen Fata Morgana, fungující díky víře lidí? Ano, je, stejně jako všechny ostatní peníze.
Zlato vs. tráva
Co vlastně dává věcem hodnotu? Je to jejich použitelnost? Estetické vlastnosti? Kvalita?
Každá z těchto vlastností může na jejich hodnotě mít určitý podíl, nicméně to nejdůležitější co určuje jejich hodnotu je prostý zákon nabídky a poptávky. Čím více lidé něco chtějí, tím větší hodnotu to nejspíše bude mít. Čím méně toho je, tím těžší to bude získat a o to víc si prodejce řekne. Těžko bude někdo ochotný platit obrovské sumy za přenádherné růže, které ovšem rostou na každém metru (obrovská nabídka), to samé ovšem platí pro jakoukoliv další představitelnou komoditu.
Ne nadarmo se jako peníze již ve starověku začaly používat drahé kovy – materiály, které byly vzácné (nízká nabídka), bylo velmi těžké je získat a jejich zásoba byla stabilní. Jako nejoblíbenější platidlo se prosadilo zlato, které se nerozpadá, nedeformuje, neeroduje a kterým byl až do roku 1933 krytý každý americký dolar. Za každou bankovku mohl její vlastník v bance dostat příslušné množství zlata.
Co kdyby ale bylo možné vytvořit si libovolné množství zlata? Co kdyby bylo zlato všude? Co kdyby ho bylo tolik co trávy? Mělo by takovou hodnotu, jakou má dnes? Ne. Lidé by platili za to, aby se ho mohli zbavit tak jako trávy.
Zlatý standard skončil v USA v roce 1933 a z dolarů jako poukázek na zlato se staly jen papíry za kterými nic není. Jejich hodnota je dána tím, že stát nařizuje platit daně a všechny další finanční transakce právě v těchto papírcích. Zároveň má stát právo si jich tisknout libovolné množství a tohoto práva velmi rád využívá. Pro většinu měn, které nejsou ničím kryté platí, že postupem času ztrácí na hodnotě.
Na internetu
Co bránilo vzniku digitálních peněz před vynalezením Bitcoinu? Na internetu není problém stisknout ctrl+c, ctrl+v a cokoliv si tak libovolně zkopírovat. Data na internetu se tak dají přirovnat např. k trávě. Dají se nekonečně množit, a tak je i jejich nabídka nekonečná. Do vzniku Bitcoinu tedy bylo k jakémukoliv přenášení hodnoty nutné důvěřovat nějaké třetí straně, někomu, kdo vedl evidenci toho, kdo kolik dané věci vlastní. Nemusí jít jen o peníze v internetovém bankovnictví, ale také o mnohem abstraktnější nehmotné věci, jako například digitální filmy, hry nebo herní předměty jako zbraně. To, že za všechny transakce Vašich peněz zodpovídá třetí osoba má za následek nepříjemné důsledky, jedním z nich je například fakt, že jakmile vložíte peníze do banky, přestávají být defakto vašim majetkem.
Bitcoin je řešením tohoto problému. Uživatelé Bitcoinu nemusí věřit nikomu jinému než matematice a takzvané teorii her. Bitcoin je ve zkratce síť uzlů (počítačů a jejich vlastníků), které na sebe navzájem dohlížejí, čímž zabraňují možnému podvodu. Neexistuje jeden vlastník sítě, který by mohl změnit pravidla a „tisknout“ si Bitcoiny, čím by zvyšoval nabídku a tedy snižoval jejich hodnotu.
Díky technologii na které je Bitcoin postavený jsou všechny transakce veřejně dostupné a počítače v Bitcoinové síti ověřují, že si nikdo „nenatiskne“ nové Bitcoiny. Díky tomu se nabídka Bitcoinu neustále snižuje, což je jedním z důvodů jeho rostoucí ceny. Tak jako tomu je u zlata se Bitcoin nebude těžit věčně, ale nastane den, kdy bude vytěžena poslední mince. Tak jako u zlata není vůbec snadné Bitcoin vytěžit.
World of Warcraft
V létě 2017 překonala hodnota Goldů z online hry World of Warcraft hodnotu Venezuelského Bolivaru. Peníze z World of Warcraft, goldy, jsou ukázkou virtuálního předmětu, který měl reálnou hodnotu dávno před Bitcoinem. Ta je daná především tím, že Blizzard, společnost stojící za World of Warcraft, vlastní servery této hry a umožňuje v ní platit pouze goldy, jejichž „tisk“ rovněž řídí. Goldy lze získat buď „prací“ a prodejem uvnitř hry, nebo nákupem za skutečné peníze.
Blizard lze označit za takový digitální stát, který svým hráčům vnucuje své peníze a bohatne na jejich úkor. A vskutku – World of Warcraft zažívá finanční problémy stejně jako zažívají státy.
Budoucnost peněz
Budoucnost peněz je vlastně návratem k jejich kořenům. Ne nadarmo se Bitcoinu říká digitální zlato, spojuje ho s ním spousta vlastností. Nedá se libovolně namnožit, nerozpadá se, neeroduje a z podstaty časem nabývá na hodnotě. Má ovšem spoustu výhod navíc. Dá se dělit na velmi malé části. Dá se během pár minut poslat na druhou stranu zeměkoule a jeho vlastníkem jste opravdu vy a nikdo Vám jej nemůže vzít. Jednu vlastnost má ovšem s obyčejnými penězi stejnou – není ničím krytý, za Bitcoin nedostanete zlato. A možná proto je těžké představit si jak to vlastně může fungovat a mít hodnotu. Zapomínáme však na to, že skutečné peníze jsou na tom úplně stejně a jejich jediná výhoda je to, že jsou široce přijímané.